Na potrzeby najlepszych interdyscyplinarnych studenckich projektów zawsze znajdą się pieniądze. Na FutureLab, czyli nasze studenckie laboratorium innowacji, przeznaczyliśmy ostatnio pół miliona złotych. W kategorii „Nauka i edukacja przyszłości” Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2024 uhonorowana została Katedra Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Jak napisano w uzasadnieniu, nagroda dla KPS została przyznana za prowadzenie innowacyjnych badań w obszarze środków transportu lądowego, ze szczególnym uwzględnieniem pracy nad wykorzystaniem wodoru w zasilaniu tłokowych silników spalinowych.
Politechnika Krakowska współtworzy Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W
Zmiana następuje w przedziale wiekowym lat. Tutaj widać dominację podróży samochodowych. Podejrzewam, że ma to związek z wejściem na rynek pracy, zarabianiem pierwszych pieniędzy i decydowaniem się, by jednym z pierwszych, poważnych zakupów było właśnie auto. Potem, w okolicach wieku średniego jest taki moment, kiedy człowiek nabiera wstrętu do stania w zatorach i następuje powrót do publicznego transportu miejskiego plinko game czy osobistych środków transportu takich jak rower czy hulajnoga, mimo posiadania auta. Prof. Andrzej Białkiewicz spoczął na Cmentarzu Rakowickim (kwatera XIV, rząd 20, miejsce 30). W ostatniej drodze towarzyszyło mu wiele osób, m.in.
- Projekt Tomasza Jaróga przedstawia pomysł na rewitalizację Doliny Prądnika, która w zamyśle przywraca ciągłość ekologiczną naruszoną w ocenie autora pracy przez rozbudowę infrastruktury.
- Zaczął rosnąć udział publicznego transportu zbiorowego.
- Członkowie rady to fachowcy i eksperci w swoich dziedzinach, członkowie prestiżowych gremiów naukowych i doradczych, a zarazem praktycy zajmujący się metrem od lat.
- „Zastosowanie technologii BIM w mostownictwie” (Wydział Inżynierii Lądowej, promotor dr inż. Marcin Tekieli) oraz mgr inż.
Polsko-czeski projekt naukowy z finansowaniem w ramach konkursu CEUS-UNISONO
Jest też wielokrotną medalistką mistrzostw Europy z drużyną i indywidualnie (2013, 2016, 2018, 2019) oraz multimedalistką mistrzostw Polski. Absolwentka Wydziału Mechanicznego PK właśnie szykuje się na swoje drugie igrzyska olimpijskie – po Tokio będzie Paryż 2024. Rozmawiamy z olimpijką na kilkanaście dni przed startem w igrzyskach w Paryżu. Magister inżynier Renata Knapik-Miazga zdobyła kwalifikację do szermierczego turnieju indywidualnego i drużynowego w konkurencji szpady. Jednym z tych aspektów jest zmniejszanie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne. Transport kolejowy w tym zakresie jest kluczowy jako jeden z najmniej emisyjnych, a jednocześnie powszechnie wykorzystywanych środków komunikacji zbiorowej na świecie.
Zarządzenie Rektora PK w sprawie organizacji kształcenia w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.
Gospodarstw domowych, a także miejską infrastrukturę. Na potrzeby inwestycji, ALSEVA we współpracy z Politechniką Krakowską stworzyła program do obliczania pojemności i optymalnego doboru magazynów energii. Działania te stanowią duży krok ku stabilizacji polskiego systemu elektroenergetycznego. Na podstawie umowy zawartej 14 lutego br., PK i ALSEVA zobowiązały się do kooperacji w bardzo szerokim zakresie.
– Od kilkudziesięciu lat nasi naukowcy, pod kierunkiem prof. Andrzeja Flagi, twórcy polskiej szkoły inżynierii wiatrowej i aerodynamiki budowli, badają charakterystykę wiatru. Z jednej strony jego potencjalnie destrukcyjną siłę, którą – dla bezpieczeństwa ludzi i budowli – inżynierowie muszą okiełznać, a z drugiej – ogromny potencjał tego żywiołu jako czystego źródła energii. Cieszymy się, że teraz Politechnika Krakowska wesprze polskich sportowców wiedzą i kompetencjami zespołu badawczego Laboratorium Inżynierii Wiatrowej oraz ogromnym potencjałem nowego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Mamy nadzieję, że przyczynimy się tak do ich medalowych sukcesów, może nawet olimpijskiego formatu – mówi prof. PK Tomasz Kapecki, prorektor Politechniki Krakowskiej.
Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie z udziałem ekspertów PK
Na podium wśród kierunków uplasował się też politechniczny transport. W czołówkach zestawień najlepszych kierunków studiów w Polsce są też inne z oferty Politechniki Krakowskiej m.in. Budownictwo, energetyka, informatyka czy inżynieria produkcji. Kosmetyczne nowości, które wprowadzi na rynek spółka DUOLIFE nie będą pierwszymi naturalnymi produktami, które narodziły się w laboratoriach krakowskiej uczelni i trafią na rynek. Na rynkowy debiut czeka już też odkryta na Politechnice Krakowskiej nowa pochodna lupeolu, innowacyjnie zmodyfikowanego składnika kory brzozy, skomercjalizowana w ubiegłym roku.
Budżet całego konkursu wynosi 20 mln złotych. W tym roku po raz drugi przyznany został „Puchar prof. Izydora Stella-Sawickiego, założyciela i pierwszego rektora Politechniki Krakowskiej” dla wyróżniającego się wydziału Politechniki. Został przyznany Wydziałowi Architektury, a nagrodę odebrała dziekan dr hab. „Inżynieria w praktyce – doświadczenia rodu książąt Lubomirskich” wygłosił prezes Grupy Landeskrone i Fundacji Książąt Lubomirskich książę Jan Lubomirski-Lanckoroński. Słowo do społeczności uczelni skierowały prezes Stowarzyszenia Wychowanków PK Izabela Paluch i przewodnicząca Samorządu Studenckiego Marta Tyrka. Tytułem Honorowego Członka Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej wyróżniono prof. dr hab.